Lednice
Lednice - obec na jižní Moravě, která v polovině 13. století přešla do majetku rodu Lichtenštejnů a patřila jim až do roku 1945. Jedná se o vinařskou obec v Mikulovské vinařské podoblasti.
Zámek Lednice
Zámek Lednice se nachází v obci Lednice na pravém břehu Dyje, přibližně 12 km východně od Mikulova. Zámek s rozlehlou zahradou patří mezi nejkrásnější komplexy v České republice. Do komplexu patří i historický skleník i proslulý minaret, který je nejstarší romantickou stavbou Lednicko-valtického areálu, Janův hrad – pseudogotická napodobenina hradní zříceniny, nebo Lovecký zámeček. Lednický zámek se řadí k nejvýznamnějším projevům vrcholného romantismu na území našeho státu a byl zapsán do seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO.
Minaret
Lednický minaret je asi 62 metrů vysoká romantická rozhledna. Nachází se v areálu zámeckého parku Lednice a je součástí lednicko-valtického areálu. Jedná se o nejstarší dochovanou rozhlednu na českém území a zároveň o jediný minaret v České republice. Také je to nejvyšší stavba tohoto typu mimo islámské země Rozhlednu nechal postavit Alois I. z Lichtenštejna. Stavěla se v letech 1797-1802 a náklady se vyšplhaly údajně na jeden milion zlatých, velkou sumu si pravděpodobně odnesl architekt Josef Hardtmuth. Stavba byla provedena v komplikovaných podmínkách na močálovitém měkkém podloží a tak bylo k zajištění základů použito roštu a pilotů z dubového dřeva. Věž byla vystavěna v maurském slohu a na její výzdobě se s největší pravděpodobností podíleli i arabští umělci. Rozhledna leží v nadmořské výšce 175 m n. m. a měří asi 62 m. Má tři vyhlídkové ochozy, přičemž k nejvyššímu vede 302 schodů. K rozhledně se dá dostat pěšky – 1,5 km cesty zámeckým parkem, lodí po zámecké Dyji nebo koňským spřežením. V jednopatrové hranolové základně s arkádami je osm místností s orientální výzdobou, které sloužily jako muzeum liechtensteinských exotických sbírek. V roce 2003 tato část minaretu procházela rekonstrukcí. Z ochozu je vidět park, Pavlovské vrchy, Bílé Karpaty a dokonce vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni. Osm veřejnosti nepřístupných sálů v prvním patře bylo kdysi „skladištěm“ orientálních předmětů, které ze svých dalekých cest dovezli Lichtenštejni. Podlahy i zdi prostor zdobí maurské kresby a nápisy.
Janův hrad
běžně zvaný Janohrad, je umělá zřícenina hradu z počátku 19. století, Janův hrad je součástí Lednicko-valtického areálu, v r. 1801 hrad nechal postavit kníže Jan Lichtenštejnský. Sloužil jako lovecký zámeček byl vybudován u lovecké obory. Ze tří stran je obtékán řekou Dyjí. Má podobu umělé zříceniny středověkého hradu.
Janův hrad je chráněn jako kulturní památka České republiky. Je v majetku České republiky a je zpřístupněný veřejnosti (správu zajišťuje Národní památkový ústav).
Hraniční zámek
zámek v Lednicko-valtickém areálu. Budova zámku je situována na západním břehu Hlohoveckého rybníka, přímo na hranici katastrálních území obcí Hlohovec a Lednice. Zámeček je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Tři Grácie
kryté sloupořadí v Lednicko-valtickém areálu, před kterým stojí sousoší tří řeckých bohyň Pallas Athény, Artemidy a Afrodity. Pro sousoší se vžil název Tři Grácie, přestože s mytologickými Gráciemi nemá nic společného. Objekt, stojící v katastrálním území Charvátská Nová Ves, je chráněn jako kulturní památka České republiky. Sousoší je dílem sochaře Johanna Martina Fischera a původně bylo umístěno v zámeckých zahradách v Lednici. Klasicistní kolonáda je dílem Franze Josefa Engela. Ve výklencích se nacházejí alegorické sochy klasického umění a věd.
Lednické rybníky
Národní přírodní rezervace Lednické rybníky je součástí Lednicko-valtického areálu. Byla vyhlášena 9. ledna 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Rybniční soustavu tvoří pět rybníků. NPR Lednické rybníky tvoří rybníky Nesyt, Hlohovecký, Prostřední, Mlýnský a Zámecký. Nadmořská výška rezervace je 160–175 m. Na území NPR je také vyhlášena ptačí oblast. Hnízdí zde mnoho druhů vodního ptactva a oblast je také odpočinkovým místem pro ptáky táhnoucí na jih.